top of page

Sügisene valgustus: Kuidas luua täiuslikku atmosfääri mugavateks õhtuteks.


Pimedal ja külmal ajal igatseme soojust ja õdusust ning õige valgustusega annab palju ära teha. Kõige lihtsam lahendus on elus tuli! Süüta küünlad või kaminapuud. Tule valgus on loomult soe ning annab hetkega hubase tunde. Kasuta kauneid küünlaümbriseid ja sügisesi taimekompositsioone. Soojad sokid ja kuum tee koos hea muusikaga aitab sügist nautida.


Kui on võimalik, siis kindlasti muuda olemasolevat mittetoimivat valgustust. Valguslahendusi luues tuleb kõigepealt tähelepanu pöörata ruumi suurusele, kõrgusele ja interjööri koloriidile ning asukohale (põhjapoolne või lõunapoolne). Hea valgustus võiks olla mitmetahuline – kui ühed valgustid välja lülitada, saab muu efekti luua teist tüüpi valgustitega. Nii saab ruumi tsoneerida ning tekitada erinevaid meeleolusid. Olen tihti soovitanud oma klientidele kasutada võimalikult palju erinevaid lülitusvõimalusi ruumi erinevatest tsoonidest + valgustite dimmerdamise võimalust.


 

Meie kliimas võiks eelistada valgustites sooja valgusallika kasutamist ehk valgustemperatuuriga 2700K kuni 3000K. Kahjuks võib siiani näha inimeste kodudes valdavalt lae keskel olevat ühte valgustit. Laest tulev valgus muudab ruumi “lamedaks” ja ei tekita kuidagi hubast ruumimuljet. Üldvalgus laes on küll vajalik (nimetan ise seda koristamise valguseks. Hubase atmosfääri loovad ning samas väga praktiline on kasutada erinevaid kohtvalgusteid. Just need loovad meeleolu, valgustavad välja ruumi pimedamaid nurki, tagavad valguse näiteks lugemiseks või töötamiseks ning rõhutavad detaile, aksessuaare ja interjööri materjalide tekstuure.



Valgus ei pea tulema alati seina-, lae-, või põrandavalgustitest. Kui need on välja lülitatud, saab sisse lülitada näiteks karniisivalgused, trepiastmete all/kõrval oleva või näiteks ainult klaasvitriini valgustuse. Üks valgusti laes ei suuda tagada ruumi ühtlast valgustamist, ei saa ruumi valgusega tsoneerida, mis on igati vajalik õdusa ruumiilme loomisel. Ka lihtsalt olemasoleva magamistoa voodi peatsi taha või elutoa TV kapi alla saab lisaks paigutada ledribad, mis tekitavad oma sooja kumaga mõnusa meeleolu.



Tihti arvatakse,et kasutades eriti tugevat valgusallikat laevalgustis, kompenseeriks see kuidagi puuduvaid lisavalgusteid. Olukord muutub eriti kurvaks, kui valgustites  kasutatakse sobimatuid säästupirne ning külma valgust. Külm valgus eluruumides ei muuda kodu kunagi hubaseks! 


Kui kasutusel olid veel hõõglambid, siis nende valgusvoog oli üldjuhul alati soe ning seda probleemi ei tekkinud. Praegu kasutatavate  säästlike ledvalgustuse kasutamisel tuleks kindlasti vaadata,et valgustemperatuur neis oleks soe.



Ledvalgustite puhul tuleb vaadata nende valgusvoo tugevust, mida mõõdetakse luumenites (lm) ning väga oluline valgustemperatuuri skaala kelvin (K). Mida suurem on number, seda külmem on valgus. Näiteks 2700–3000K on soe, kollakas ja hubane valgus, mida just kodudes kasutada soovitan. Kuna valguse õige intensiivsus on samuti väga oluline, siis on hea lahendus kasutada dimmeriga ehk hämardiga valgusteid. Nii saame kerge vaevaga muuta oluliselt ruumi iseloomu, kasutades valgustite täisvõimsust  koristamiseks/töötamiseks ning mahedamat valgust lõõgastumiseks. Sisekujundusprojekte teostades püüan valida kõik valgustid nii, et neid oleks võimalik dimmerdada.



Kahjuks on ikka veel näha uutes arendusprojektides magamistoas keset voodikohta ja elutoa laes olev planeeritud üks valgustikoht, millega valguslahendus tihtipeale piirdubki. Seetõttu soovitan sisekujundaja kaasamist ehituse varases etapis,et saaks elektriprojektis muudatusi teha ning need kitsaskohad lahendada. Kui muuta elektriprojekti enam ei saa, siis on erinevaid võimalusi, kuidas ühe vooluvõtukohaga valgustada ruumi paremini. Näiteks saab  kasutada nn. «ämblik tüüpi» valgusteid, kus valgustit saab ühest voolukohast laele või seinale harali jaotada ja täpselt sinna suunata, kuhu vaja. Samuti on tänapäeval turul suur hulk erinevaid valgusteid,mis ei vaja enam elektriühendust. Kui elektritöid enam teha ei soovi või ei saa,siis on selliste valgustite lisamine suurepäraseks  viisiks olukorda parendada. Lisaks laevalgustusele saab lisada kerge vaevaga paigaldatavaid põranda-ja lauavalgusteid või elektriühendust mittevajavaid  valgusteid. Aktsentvalgustusega saab välja tuua kunsti või iluasju riiulitel ning mängida varju- ja valgusefektidega seintel. 


On üks lihtne reegel, mida võiks arvestada valgustite valimisel. Laevalgustiteks, et tagada piisav üldvalgus, soovitan kasutada nn. tehnilisi valgusteid ehk plafoonvalgusteid, pinnapealsed või süvistatud või siinidel lihtsa vormiga valgusteid, mis oma disainilt on neutraalsed ega domineeri. Ruumi “rosinaks” aga tehnilistele valgustile  lisaks põnev rippvalgusti söögilaua kohal või kauni disainiga põrandavalgusti.



Ruumi valgustamisel peab niisiis arvestama  nii meeleolu-, aktsent- kui ka üldvalgustusega, mis just kombineeritult annavad parima tulemuse.













12 views

Related Posts

See All

Bình luận


bottom of page